Za zlé výsledky v testoch PISA môžu naše rozprávky!

V týchto dňoch všetci nariekajú nad neslávnymi výsledkami našich žiakov v medzinárodných testoch PISA. Vyšlo v nich najavo, že slovenské deťúrence majú problémy s čítaním s porozumením, matematikou i s prírodovednými predmetmi. Zodpovední horúčkovito hľadajú, kde sa stala chyba. Ja to viem. Kým sa nezmenia rozprávky, s ktorými vyrastajú naše deti, ich výsledky v testoch lepšie nebudú. Veď čo už možno očakávať od mládeže odchovanej na príbehoch plných zbytočných, zmätočných či dokonca nepravdivých informácií, matematických chýb a prírodovedných nezmyslov?

Pozrime sa spolu na typickú úvodnú vetu našich rozprávok: „Kde bolo, tam bolo, za siedmimi horami a siedmimi dolami, kde sa voda sypala a piesok lial, žil raz jeden kráľ, ktorý mal tri dcéry.” Hneď v úvode sa dieťa dozvie, že „kde bolo, tam bolo”. To je čo za informáciu? Je predsa jasné, že kde bolo, tam muselo byť. Dieťa je zvedavé a napäté, no my ho vodíme za nos a zdržujeme. A neprezradíme mu nič. Prvé štyri slová sú teda celkom zbytočné a mätúce. Ďalší text zasa obsahuje matematickú chybu. Vraj „za siedmimi horami a siedmimi dolami”! Aj prváčik si spočíta, že medzi siedmimi horami je iba šesť dolín. (Teoreticky je možné, že by kráľ naozaj žil za siedmimi horami a siedmimi dolami, a síce na vrchole ôsmej hory. Ďalší dej však túto možnosť väčšinou vylúči.) Nečudujme sa potom, že mládež odchovaná na takýchto počtárskych lapsusoch nezvláda matematické testy PISA. A kým budeme deti presviedčať, že za všetkými tými horami a dolami sa „voda sypala a piesok lial”, budú mať, pochopiteľne, problémy aj s prírodovednou časťou prieskumov PISA. Naše dopletené dieťa ďalej počúva: „žil raz jeden kráľ”. Aká znôška zbytočných informácií! Slovo „žil” je tu navyše: keďže kráľ mal tri dcéry, je jasné, že žil. A že žil “raz”? Všetci predsa žijeme iba raz. Slovo „jeden” si mohol autor tiež odpustiť, keďže slovo “kráľ” je v singulári. Logické, nie?

Myslím, že nemá zmysel pokračovať – riešenie „problému PISA” je jasné. Treba sa urýchlene pustiť do prepísania všetkých našich rozprávok s dôrazom na ich vedeckú presnosť, logickosť, jednoznačnosť a zrozumiteľnosť! Pretože kým budú zrkadlá hodnotiť krásu, orechy obsahovať plesové róby a vlci konzumovať dôchodkyne, budú mať naše deti v hlave taký zmätok, že nás v testovaní PISA predbehne aj Sierra Leone. 🙂

Vladimír Burjan
(DOBRÁ ŠKOLA, január 2011)

1. Anino says:

Vlado, neblbni, niekto to ešte vezme vážne… :O 🙂

2. Už sa stalo. Krátko po tom, ako to vyšlo v DOBREJ ŠKOLE, mi napísala jedna pani učiteľka, že som úplný pako (no, bolo to inými slovami, ale v podstate toto). Nevšimla si, že to bolo uverejnené v rubrike SMIECH LIEČI a vzala to vážne. 🙂