Skip to content
 

Ako rozumieť výsledkom medzinárodných olympiád

Niekoľkokrát za rok prebehnú médiami kratučké správy o úspechoch našich žiakov na medzinárodných olympiádach a o medailách, ktoré z nich doviezli. Správy väčšinou končia konštatáciou, že naše školstvo napriek všetkému stále dokáže produkovať špičky. Keďže verejnosť nepozná pravidlá medzinárodných olympiád, len ťažko môže podobné informácie interpretovať. Tento text chce byť akýmsi „rýchlokurzom“ o medzinárodnej matematickej olympiáde – IMO. (Ostatné predmetové olympiády prebiehajú obdobne.)

V júli 2007 sa vo Vietname konala už 48. IMO. Zúčastnili sa na nej 6-členné družstvá stredoškolákov z 93 krajín. Každý súťažiaci rieši v priebehu dvoch dní spolu 6 (veľmi ťažkých!) úloh. Za každú môže získať 7 bodov, spolu teda môže žiak získať maximálne 42 bodov. Každá krajina tak môže získať maximálne 6 x 42 = 252 bodov. Asi 8 % najúspešnejších žiakov získava zlaté medaily, ďalších 16 % získava strieborné medaily a ďalších 24 % súťažiacich získava bronzové medaily. (Na rozdiel od športových olympiád sú teda medailí stovky.)

Toľko o pravidlách. Pozrime sa na výsledky krajín z Vietnamu 2007: 1. Rusko (184 bodov, 5 zlatých a 1 strieborná medaila), 2. Čína (181), 3. Vietnam (168), 4. Južná Kórea (168), 5. USA (155), 6. Ukrajina (154), 7. Japonsko (154), 8. Severná Kórea (151), 9. Bulharsko (149), 10. Tchajvan (149), 11. Rumunsko (146), 12. Irán (143), 13. Hong-Kong (143), Thajsko (133), 15. Nemecko (132). Ďalej nasledujú Maďarsko, Turecko, Poľsko, Bielorusko, Moldavsko, Taliansko, Austrália, Srbsko, Brazília, India, Gruzínsko, Kanada, Veľká Británia, Kazachstan, Kolumbia, Litva, Peru, Grécko, Mongolsko, Uzbekistan, Singapur, Mexiko. Kto ešte neprestal čítať, dočkal sa: na 38. mieste skončilo Slovensko s 86 bodmi a so štyrmi bronzovými medailami.

Toľko fakty. Otázka je, čo si z nich vyberie ministerstvo školstva, čo novinári a čo učitelia. Je pravda, že „v tvrdej konkurencii 93 krajín slovenskí žiaci obsadili pekné 38. miesto a priniesli domov štyri cenné bronzové medaily.“ Rovnako je však pravda, že „slovenskí stredoškoláci na IMO vo Vietname skončili horšie ako ich rovesníci zo Severnej Kórey, Iránu, Thajska, Turecka, Bieloruska, Moldavska, Srbska, Gruzínska, Kazachstanu, Kolumbie, Peru, Grécka, Mongolska, Uzbekistanu a Mexika.“ S kým sa chceme porovnávať?

Viac na oficiálnej stránke IMO.

Vladimír Burjan
(február 2008)

Leave a Reply