Než odpíšete prezidentského kandidáta, vezmite do ruky kalkulačku

volby„Tak, a mám zase o jedného kandidáta na výber menej!“ Túto vetu som v posledných dňoch čítal na facebooku hneď niekoľkokrát. Rôzni moji známi tak reagovali na to, že niektorý z prezidentských kandidátov odpovedal na nejakú otázku novinárov inak, ako by si želali od budúceho prezidenta. Pripúšťam, že za istých okolností môže byť aj jedna vyslovená veta či dokonca jediné slovo dobrým dôvodom odpísať kandidáta. (Napríklad ak je naozaj pravda, že Pavol Hrušovský pred pár dňami verejne hovoril o buzerantoch, je to dostatočný dôvod, aby ho nikto slušný nevolil.) Avšak malé matematické zamyslenie nás predsa len nabáda, aby sme boli pri posudzovaní a odpisovaní kandidátov trochu zhovievavejší. Počítajte so mnou:

Predpokladajme, že kandidát X je vám názorovo veľmi blízky. Taký blízky, že na 95 % všetkých mysliteľných otázok by odpovedal rovnako ako vy. To je naozaj veľká zhoda v pohľade na svet a na život. (Odhadujem, že takúto zhodu nedosahujeme ani so svojimi najbližšími – rodičmi, partnermi, deťmi). Čo myslíte, aká je pravdepodobnosť, že ak tomuto kandidátovi položia novinári 20 otázok, aspoň na jednu z nich odpovie inak, ako by ste chceli? Na výpočet stačí maturitná matematika. Odpoveď znie: 64 %. A ak mu položia 30 otázok, pravdepodobnosť aspoň jednej nezhody stúpne na 78 %. Ponaučenie? Aj v prípade človeka, ktorý je vám názorovo veľmi blízky, je dosť pravdepodobné, že na niektorú z 20 – 30 otázok odpovie inak, než by ste odpovedali sami. Ak je pre vás samotný tento fakt prekážkou pre jeho podporu vo voľbách, potom vám zostáva jediné: musíte kandidovať sami. (Problém je, že väčšina z nás by sa pri opakovanom odpovedaní na veľa otázok nezhodla ani sama so sebou na 100 %, takže nakoniec by sme odmietli voliť aj sami seba.)

Pedagogický dodatok:
Vo svojich prednáškach som opakovane navrhoval, aby sme v škole neučili (iba) o tom, čo je práve naplánované v osnovách, ale (aj) o tom, čo sa práve deje okolo nás. Keby som bol učiteľom, určite by som v tomto čase so žiakmi hovoril o našich prezidentských voľbách (a o Ukrajine, o olympiáde…). A na hodine matematiky by sme s maturantmi určite počítali pravdepodobnosť názorovej nezhody s prezidentským kandidátom podrobeným paľbe otázok.