Zopár otázok pre vašich špekulantov (20.)

Špekulant webMáte v triede zvedavých žiakov, ktorí vás stále bombardujú otázkami? Ak si s nimi neviete rady, prejdite do protiútoku a zamestnajte ich napríklad týmto:

1.  Dobrý gazda domov donesie
Keď neexistoval internet a mnohí ľudia nevedeli ani čítať, ukladalo ľudstvo svoje know-how do bájí, rozprávok, prísloví a porekadiel. Niektoré z nich sú zrozumiteľné aj po stáročiach, z iných sa stali malé záhady, ktoré je ťažké pochopiť bez znalosti dobového kontextu. To je aj prípad ľudovej múdrosti „Dobrý gazda domov donesie.“ Zistite, o čo ide. Vysvetlenie je zaujímavejšie, než by ste čakali!

2.  Smutné narodeniny
Slávna švédska herečka Ingrid Bergmanová sa narodila 29. 8. 1915. Oslavu svojich 67. narodenín si ale príliš neužila, pretože práve 29. 8. 1982 zomrela. Skúste odhadnúť, koľko percent ľudí postretne podobný osud (t. j. že zomrú v deň svojich narodenín) a nájdite čo najviac takých ľudí medzi známymi osobnosťami. (Poznámka: dnes často počujeme, že sa netreba nič učiť, lebo všetko sa dá „vygúgliť“. Táto otázka je zaujímavá tým, že na prvý pohľad nie je zrejmé, ako hľadať.)

torta

3.  The orange is orange
Či bola skôr sliepka alebo vajce, to je asi príliš ťažká otázka. Skúste teda aspoň vypátrať, či anglický názov farby orange bol odvodený od názvu ovocia orange alebo, naopak, či toto ovocie dostalo meno podľa svojej farby.

4.  Pi aj ty, ak sa to dá!
Uvedomili ste si niekedy, ako veľa dvojpísmenových slov máme v slovenčine? Nájdite ich aspoň 60! A aby to nebolo také ľahké, citoslovcia a názvy písmen (ef, em, pí, ró a pod.) sa nebudú počítať.

5.  Štyria turisti, jedna baterka
Štyria turisti potrebujú prejsť cez visutý most. Je noc, majú iba jedinú baterku a tá vydrží svietiť už iba 17 minút. Most nemožno prejsť bez baterky a udrží naraz najviac dvoch ľudí. Každý z turistov ide iným tempom: jednému trvá prejdenie mosta 1 min, druhému 2 min, tretiemu 5 min a štvrtému 10 min. Ako sa všetci štyria dostanú cez most za 17 minút? (Ide o jednu z úloh, ktoré dostávajú na pohovore uchádzači o zamestnanie vo firme Google.)

Capilano

Tieto otázky boli uverejnené v decembri 2013
v časopise DOBRÁ ŠKOLA
v rubrike Otázky pre špekulantov.

Ďalšie otázky pre špekulantov
Odpovede a komentáre