Je história volovina?

Ford TKaždý učiteľ asi sníva o tom, že vychová úspešných ľudí. V americkej škole slúžia ako lákavé vzory pre mladých najmä podnikatelia, ktorí vlastnou prácou a umom vybudovali obrovské úspešné firmy. Medzi takých nepochybne patril aj americký priemyselník a priekopník automobilového priemyslu Henry Ford (1863 – 1947). Ibaže tento Henry Ford je aj autorom nasledujúcich slov: „História je viac-menej volovina. Je to tradícia. My však nechceme tradíciu. Chceme žiť v súčasnosti a jediná história, ktorá má hodnotu aspoň ako deravý groš, je tá, ktorú dnes vytvárame.“ A tu je kardinálna otázka pre učiteľov: budete spokojní, ak z vašich žiakov vyrastú novodobí Fordovia, Gatesovia, Jobsovia, ktorí budú profesionálne veľmi úspešní, no na históriu budú mať podobný názor ako Henry Ford? Niekedy mám nepríjemný pocit, že presne tam smerujeme, a nie je to vôbec dobre.

Vyšlo v rubrike Úvahy po zvonení
v časopise DOBRÁ ŠKOLA v máji 2012

Ďalšie Úvahy po zvonení