Zopár otázok pre vašich špekulantov (19.)

Špekulant webMáte v triede zvedavých žiakov, ktorí vás stále bombardujú otázkami? Ak si s nimi neviete rady, prejdite do protiútoku a zamestnajte ich napríklad týmto:

1. Protinožci
Kedysi sme sa v škole učili, že našimi „protinožcami“ sú Novozélanďania. Nie je to však pravda. Predstavte si usilovného Novozélanďana, ktorý by nabrúsil lopatu a začal vytrvalo kopať kolmo nadol. Po čase by sa prekopal stredom Zeme a ak by sa neupiekol a pokračoval ďalej v priamočiarom kopaní, skutočne by sa nakoniec „vynoril“ v Európe. Ibaže od Slovenska by to bolo dosť ďaleko. V ktorej európskej krajine by novozélandský kopáč vyliezol zo svojej diery?

2. Aká vysoká je veža?
Starozákonný príbeh o ľuďoch, ktorí chceli postaviť vežu až do nebies, inšpiroval veľa maliarov. Najznámejšia je Babylonská veža Pietra Bruegela staršieho.:

Bruegel1
Pokúste sa odhadnúť, aká vysoká je veža na tejto maľbe. Možno vám pomôže detail, na ktorom vidno postavy:

Bruegel2

3. Tomu sa hovorí náhoda!
Minule sa mi stalo čosi neuveriteľné. Na križovatke predo mnou stálo auto s takouto značkou (EČV):

BL461CB

Pýtate sa, čo je na tom také úžasné? Nuž to, že moje auto malo kedysi takúto značku:

BA461CB bw

Poviete si: náhoda. Iste, ale je to veľmi, veľmi, veľmi veľká náhoda! Vypočítajte, koľko evidenčných čísel vydali bratislavskí policajti medzi týmito dvoma autami. (Potrebujete k tomu vedieť, že ako posledné dva znaky EČV sa používajú všetky písmená bez diakritiky okrem Q a W a že Y nemôže byť na prvom mieste.)

4. Tma v Košiciach
V Košiciach zapadá Slnko skôr ako v Bratislave. Viete prečo a o koľko minút? Znamená to teda, že najkratší deň v Košiciach (21. december) je ešte o čosi kratší ako najkratší deň v Bratislave?

5. Sto kartičiek
Na stole leží 100 rovnakých kartičiek, ktoré sú z jednej strany biele, z druhej čierne. Kartičky sú na stole položené tak, že desať ich leží bielou stranou nahor a deväťdesiat ich leží čiernou stranou nahor. Úlohou je rozdeliť kartičky na stole do dvoch skupín tak, aby v každej skupine bolo rovnako veľa kartičiek bielou stranou nahor. Keby sme kartičky videli, nebol by to problém, my to však máme urobiť poslepiačky, pričom nevieme hmatom rozoznať bielu a čiernu stranu. Takto je z toho celkom pekný hlavolam.

Tieto otázky boli uverejnené vo februári 2014
v časopise DOBRÁ ŠKOLA v rubrike Otázky pre špekulantov.

Ďalšie otázky pre špekulantov
Odpovede a komentáre