Test z matematiky nezvládlo 20,6 % českých maturantov

MaturantkaNa jar 2013 sa v Českej republike po druhýkrát konali celoštátne maturitné skúšky obdobné tým, ktoré máme u nás. O prekvapenie sa postaralo 31 187 maturantov, ktorí si vybrali písomný test z matematiky. Viac ako 20 % z nich totiž test nezvládlo – „prepadli“ a maturitnú skúšku budú musieť opakovať.

Na doplnenie ešte uveďme niekoľko relevantných skutočností: 1) žiaci si maturitu z matematiky volili dobrovoľne (mohli sa jej vyhnúť voľbou cudzieho jazyka), 2) test z matematiky bol rovnaký pre všetky typy stredných škôl, 3) test mal iba jednu úroveň obťažnosti, ktorá bola označená ako „základná“, 4) v českom jazyku bola miera neúspešnosti 1,9 % a v cudzích jazykoch sa pohybovala medzi 0 % (francúzština) a 7,7 % (nemčina).

Po tom, ako CERMAT („český NÚCEM“) zverejnil výsledky, sa o vysokej miere neúspešnosti v matematike rozprúdila búrlivá diskusia, v ktorej sa hľadali odpovede na viaceré otázky: sú takéto výsledky v poriadku alebo ich treba interpretovať ako zlyhanie? Ak zlyhanie, tak koho? Autorov daného testu? Maturantov? Ich učiteľov matematiky? Autorov koncepcie maturitnej skúšky, ktorí rozhodli, že gymnazisti aj učni budú písať rovnaký test?

Pravdou je, že v našich zemepisných šírkach sme zvyknutí vnímať maturitu skôr ako istý výstupný rituál či ceremoniál, než ako objektívne preverenie vedomostí. Napokon, po celé desaťročia bola naša maturita čisto internou skúškou, ktorej obsah a úroveň určovali samotné školy, a to veľmi nejednotne. Miera neúspešnosti sa tak pohybovala na úrovni pár percent. Naproti tomu v krajinách s tradíciou maturity ako externej skúšky sú žiaci aj rodičia zvyknutí na podstatne vyššie miery neúspešnosti – na francúzskych lýceách (stredných školách) absolvuje baccalauréat úspešne iba cca 80 % žiakov.

Bude zaujímavé sledovať, či sa Česko vydá tvrdšou, objektívnejšou, „francúzskou“ cestou, alebo v budúcnosti upraví podmienky maturity tak, aby úspešnosť žiakov vo všetkých predmetoch dosahovala 95 % a viac.

Vyšlo v rubrike Číslo na zamyslenie
v časopise DOBRÁ ŠKOLA v septembri 2013

Ďalšie Čísla na zamyslenie

1. Ada says:

Chcela by som upresnit percenta uspesnosti maturitnych skusok vo Francuzsku v roku 2013:
    Le taux de réussite au bac général 2013 s’élève à 91,9 % (+ 2,3 points).
    Uspesnost ziakov gymnazii v Roku 2013 je 91,9%
    Au bac technologique, il atteint 86,4% (+ 3,2 points).
    Uspesnost ziakov strednych technickych skol je 86,4%

Au bac professionnel, il se stabilise à 78,5 % (+ 0,3 point), après une chute de plus de 6 points en 2012.
    Uspesnost ziakov ucilisti je stabilizovana na 78,5%.

2. Miroslava Atanasová says:

Dobrý deň pán Burjan,

zaujala ma Vaša stránka a názory, ako aj nadhľad, s ktorým sa vyjadrujete. Zaujíma ma Váš názor na povinnú maturitu z matematiky. Myslíte, že by to malo význam nielen pre mládež, ale aj pre celú našu spoločnosť, aby bola maturita z matematiky znovu povinná? Ak áno/nie, tak prečo?
    Ďakujem vopred za Vašu odpoveď,
    S pozdravom