Zopár otázok pre vašich špekulantov (17.)

Špekulant webMáte v triede zvedavých žiakov, ktorí vás stále bombardujú otázkami? Ak si s nimi neviete rady, prejdite do protiútoku a zamestnajte ich napríklad týmto:

1. Hádanka na úvod

Ten, kto to vymyslel, to nechce. Ten, kto to kúpil, to nepotrebuje. Ten, kto to potrebuje, o tom nevie. Čo je to?

2. Navrhnite názov knihy!
Martin Mojžiš na stránkach časopisu .týždeň už celé roky pútavo píše o vede. Povzbudený dobrými ohlasmi sa rozhodol vydať tieto texty aj knižne. Jeho prvá kniha (vyšla vlani) mala zaujímavý názov: Jeden výdych koňa. Pred pár týždňami vyšlo druhé pokračovanie, ktoré sa volá Dva hrby ťavy. Keď som ten názov uvidel, moja prvá myšlienka bola: ako sa asi bude volať tretí diel? Názvy Martinových kníh totiž zjavne sledujú istú zákonitosť. Vedeli by ste mu poradiť vhodný názov pre tretiu knihu? (Všetky návrhy, ktoré nám pošlete, mu odovzdáme.)

Jeden výdych koňa

Dva hrby ťavy

3. Žirafie jazyky
Od hrbov ťavy je iba krôčik k jazyku žirafy. Všimli ste si niekedy, že žirafy majú celkom čierny jazyk? A viete prečo? V prírode je máločo náhodné…

Žirafin jazyk

4. Kalé a horázne úmysly
Pridaním predpony ne- vo väčšine prípadov zmeníme význam slova na opačný: dobytný – nedobytný, vedomý – nevedomý, pekný – nepekný. Existujú však aj slová, ktorých význam sa pridaním predpony ne- nezmení, teda X a ne-X sú takmer synonymá. Nájdite aspoň jedno také slovo.

V slovenčine máme tiež slová, ktoré budia dojem, že vznikli pridaním predpony ne-, ale po jej odobratí zostane slovo, ktorého význam je záhadou. Napríklad: nekalý (čo je „kalý“?), nehorázny (čo je „horázny“?), nevraživý (čo je „vraživý“?). Je aj v týchto prípadoch ne- predponou? A ako takéto slová vznikajú?

5. Tri vrecia s ovocím
Predstavte si, že pred vami ležia tri nepriehľadné vrecia. Viete, že v jednom sú iba jablká, v jednom iba hrušky a v jednom jablká aj hrušky. Neviete však, ktoré vrece je ktoré. Na každom vreci je síce lístoček označujúci jeho obsah („jablká“, „hrušky“, „jablká a hrušky“), ibaže vám bolo povedané, že lístočky niekto zámerne poprehadzoval tak, že na každom vreci je nesprávny lístoček. Vašou úlohou je vybrať poslepiačky z jedného vreca jedno ovocie a na základe neho správne určiť obsah všetkých troch vriec. Ako to urobíte?

Tieto otázky boli uverejnené
v čísle 5-05 časopisu DOBRÁ ŠKOLA
v rubrike Otázky pre špekulantov.

Ďalšie otázky pre špekulantov
Odpovede a komentáre