Stromy, reťaze a školy

StromV Stupave sa nedávno konala konferencia o spolupráci štátu a občianskej spoločnosti. V jednej z panelových diskusií som zastupoval „občanov” (štát zastupoval minister Jurzyca). Poukázal som na to, že práve v oblasti školstva je naša občianska spoločnosť ešte stále „nedovyvinutá”, že v nej pretrváva malý záujem o vzdelávanie, apatia a presvedčenie, že štát je jediný oprávnený a schopný poskytovať vzdelávanie. Prítomnému riaditeľovi Greenpeace závidím ľudí, ktorí sú ochotní ísť do lesa a priviazať sa reťazou o strom. Pripúta sa niekedy nejaký rodič reťazami ku škole, aby zabránil jej zrušeniu či dosiahol zlepšenie jej podmienok? Vyjdú raz aj rodičia do ulíc s trans­­parentmi: „Chceme lepšie školy pre naše de­ti”?

Vyšlo v rubrike Úvahy po zvonení
v časopise DOBRÁ ŠKOLA v novembri 2011

Ďalšie Úvahy po zvonení