Skip to content
 

Zopár otázok pre vašich špekulantov (18.)

Špekulant web

Máte v triede zvedavých žiakov, ktorí vás stále bombardujú otázkami? Ak si s nimi neviete rady, prejdite do protiútoku a zamestnajte ich napríklad týmto:

1. Chyba v kalendári?

Natrafili ste niekedy na latinské základné číslovky? Tu je prvých desať: unus, duo, tres, quattuor, quinque, sex, septem, octo, novem, decem… Ak za posledné štyri pridáme „-ber“, dostaneme „september, october, november, december“. Aká náhodička – veď to sú názvy mesiacov! Niečo tu však nehrá. Prečo sa deviaty mesiac spája so sedmičkou, desiaty s osmičkou atď…?

2. TIXE EFAS
Pred mnohými rokmi som bol služobne v Pekingu. V hoteli, kde som bol ubytovaný, som si hneď prvý deň všimol zvláštnu vec: na viacerých dverách bol záhadný nápis „TIXE EFAS“. Zaujal ma už tým, že bol písaný latinkou, nie čínskymi znakmi. Prekvapujúce bolo aj to, že bol na pomerne veľkom počte dvier. Trvalo mi asi deň, než som prišiel na to, čo to má znamenať. Vy viete?

3. Ešte jedna hotelová záhada
Aj môj známy sa na svojich cestách stretol so zaujímavou záhadou. V istej hotelovej izbe otvoril zásuvku a na jej dne uvidel takúto nálepku:

 Šípka

 

Spočiatku tomu nevenoval pozornosť, ale pri večernom rozhovore s priateľmi zistil, že aj oni majú rovnaké nálepky v zásuvkách alebo priamo na nočnom stolíku. Tušíte, čo by to mohlo byť?

4. Samovzťažné slová
Nazvime prídavné meno samovzťažným (autoreferenčným), ak má samo tú vlastnosť, ktorú označuje. Napríklad slovenský je samovzťažné prídavné meno, pretože ono samo je slovenské. Aj štvorslabičný je samovzťažné prídavné meno, pretože ono samo je štvorslabičné. Naopak slovo drevený nie je samovzťažné, pretože to slovo nie je drevené. Koľko objavíte samovzťažných prídavných mien?

5. Obrigado
Ak ste sa dočítali až sem, zaslúžite si poďakovanie. A nie jedno, ale hneď tridsať poďakovaní v tridsiatich rôznych jazykoch sveta. Koľko z nich viete identifikovať?

Obrigado

Vladimír BURJAN

Tieto otázky boli uverejnené
v časopise DOBRÁ ŠKOLA
v rubrike Otázky pre špekulantov.

Ďalšie otázky pre špekulantov
Odpovede a komentáre

3 Comments

 1. david says:

  V 3. otázke treba lepšie skryť odpoveď – kto sa pokúsi ten obrázok uložiť, z jeho názvu sa dozvie, o čo ide.

 2. Vdaka za upozornenie, David, opravene. 😉

 3. Luddy says:

  celkom som sa pobavila, ke´d som si hne´d v prvom odseku prečítala poďakovanie, že som sa k nemu dostala- dokonca v 9 porozumiteľných a mnohých ďaľších neporozumiteľných verziách 🙂
  Priznávamsa- aj takéto odbornejšie články zvyknem najprv “prečítať” – prehliadnuť odzadu. Pripomenulo mi to časopis,ktorý ma kedysi rozosmial- na poslednej starne som sa dočítala: Vítame čitateľov,ktorý čítajú časopisy odzadu…..

  Možno sa zdá, že píšem celkom od veci… a možno aj píšem 😉
  Ja napriek tomu nejakú niť spojitosti vnímam…. Ten šéfredaktor si ma získal- porozumením per môj uhol pohľadu…. a podobne to cítim aj pri učiteľoch – Keď sa rozhodnú začať so mnou rozpletať hádanku alebo problém z toho môjho konca …

  Tak teraz k veci – super námety -:) rada chytili aj mňa- 40 ročnú žiačku …

Leave a Reply