Zopár otázok pre vašich špekulantov (16.)

OtázkyMáte v triede zvedavých žiakov, ktorí vás stále bombardujú otázkami? Ak si s nimi neviete rady, prejdite do protiútoku a zamestnajte ich napríklad týmto:

1. Nie je ch ako ch

Keď v slovenskom slove nasledujú za sebou spoluhlásky c a h, čítame ich ako „ch“. Napríklad: strecha, prechladnúť, odchovanci. Čo by to ale bolo za pravidlo, keby nemalo výnimku. Nájdite slovenské slovo, v ktorom idú za sebou hlásky c a h, ale keď ho vyslovíme, nie je v ňom hláska „ch“.

2. Grázel ušiel s nanukom

Ten grázel mi vytrhol nanuk z ru­ky a ušiel s ním na drezine! Koľko je v predchádzajúcej vete vlastných podstatných mien? Ani jedno? Máte pravdu. Ale možno by ste mali vedieť, že Johann Georg Grasel bol lúpežník, ktorý žil na prelome 18. a 19. storočia na Morave, Nanuk (Nanook) bol Inuit (Eskimák), o ktorom natočil Robert Flaherty slávny dokument a Karl Drais bol nemecký vynálezca, ktorý vynašiel drai­sinu (drezinu). A nejde o náhodnú zhodu – slová grázel, nanukdrezina skutočne odkazujú k týmto reálnym osobám. Ako vidno, z niektorých vlastných podstatných mien sa postupne stávajú všeobecné a s odstupom času väčšina z nás ani netuší, že pôvodne išlo o mená konkrétnych osôb, firiem či produktov. Skúste nájsť čo najviac takých slov. Nemalo by to byť ťažké, sú ich desiatky!

3. Kyslý, kyslík, kyselina

V jazyku by mal byť poriadok. Keď sa dve veci nazývajú rovnako či veľmi podobne, mal by na to byť dôvod. Žiaľ, nie je to tak vždy: zámok na dverách a zámok na kopci nemajú veľa spoločného. A ako je to napríklad so slovami kyslý (citrón), kyslík a kyselina? Je to iba náhoda, že sa slová tak podobajú alebo je na to aj vecný dôvod? Aj v iných jazykoch nájdeme podobnú zhodu: napríklad v ruštine majú slová kislyj, kislorod, kislota, v nemčine zasa sauer, Sauerstoff a Säure. Ale prečo potom používajú Angličania tri rôzne znejúce slová sour, oxygen a acid? Oni medzi nimi žiadny súvis nevidia?

4. Splnený plán

V istej firme dosahovali každoročne veľké straty, preto vymenili riaditeľa. Ten nový si dal pre prvý rok vo funkcii ambiciózny cieľ: dosiahnuť hospodársky výsledok 0 eur – teda žiadny zisk, ale ani žiadnu stratu. Presne to sa mu aj podarilo. Otázka znie: na koľko percent splnil svoj plán?

5. Myslenie oslobodzuje

Dvoch väzňov zavreli do oddelených ciel (bez možnosti vzájomnej komunikácie) a povedali im: Každý z vás bude mať každé ráno za úlohu dve veci: hodiť mincou a zároveň si tipnúť, čo padne na minci toho druhého (či znak alebo číslo). Ak sa niekedy stane, že obidvaja uhádnete, čo padlo na minci toho druhého, budete ešte v ten deň popravení. Ak sa to nestane ani raz za 100 dní, prepustíme vás. Väzni sa môžu (s istotou) zachrániť, ak budú postupovať rozumne. Ako?

Tieto otázky boli uverejnené
v čísle 5-02 mesačníku DOBRÁ ŠKOLA
v rubrike Otázky pre špekulantov.

Ďalšie otázky pre špekulantov
Odpovede a komentáre