Zopár otázok pre vašich špekulantov (15.)

OtázkyMáte v triede zvedavých žiakov, ktorí vás stále bombardujú otázkami? Ak si s nimi neviete rady, prejdite do protiútoku a zamestnajte ich napríklad týmto:

1. Prečo v septembri?

Uvažovali ste niekedy nad tým, prečo sa školský rok začína v septembri? Prečo nie v januári ako bežný rok?

2. Záhadný krivý les

Na istom mieste v Európe (nie ďaleko od Slovenska) sa nachádza celkom záhadný les. Tvorí ho asi 400 borovíc umelo vysadených okolo roku 1930. Ako vidno na obrázku, všetky sú pri zemi zvláštne zakrivené.

the+crooked+forest

Pôvod tohto zakrivenia je dodnes záhadou. Sú dve možnosti: buď to spôsobil nejaký nezvyčajný prírodný úkaz alebo je to dielom človeka. Navrhnite nejaké možné vysvetlenia. Ak prírodný úkaz, aký? Ak dielo človeka, prečo by to niekto robil?

3. Tojomné písmo

Nasledujúci text je napísaný písmom, ktoré má viac ako 1 000 rokov:

Tajomný nápis

Rozlúštite ho a opravte aj jednu chybu, ktorú obsahuje.

4. Dve zápalné šnúry

Predstavte si, že máte dve rovnaké zápalné šnúry. Keď hociktorú z nich zapálite na jednom konci, prehorí na druhý koniec presne za 60 minút. Problém je, že rýchlosť horenia sa priebežne mení neznámym spôsobom, teda nemôžete sa spoliehať na to, že polovica šnúry zhorí za 30 minút a pod. Ako by ste pomocou dvoch takýchto zápalných šnúr odmerali presne 45 minút?

5. Čo sa nedá na Mesiaci?

Nie je vylúčené, že o pár storočí sa ľuďom podarí kolonizovať Mesiac. Vzniknú tam umelé základne či mestá, v ktorých budú žiť stovky či tisíce ľudí. Hoci je ťažké predstaviť si, ako by mohol vyzerať ich každodenný život, jedno je isté: viaceré činnosti, ktoré na Zemi bežne vykonávame, budú obyvatelia Mesiaca musieť oželieť a mnohé profesie, ktoré poznáme zo Zeme, na Mesiaci nik­dy nevzniknú. Skúste uviesť čo najviac príkladov.

Život na Mesiaci

Tieto otázky boli uverejnené
v čísle 5-01 mesačníku DOBRÁ ŠKOLA
v rubrike Otázky pre špekulantov.

Ďalšie otázky pre špekulantov
Odpovede a komentáre