Zopár otázok pre vašich špekulantov (14.)

OtázkyMáte v triede zvedavých žiakov, ktorí vás stále bombardujú otázkami? Ak si s nimi neviete rady, prejdite do protiútoku a zamestnajte ich napríklad týmto:

1. Kto pomenoval rieky?

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, ako vznikajú názvy riek? Mohli by sme predpokladať, že podobne ako názvy hôr, údolí či jazier – teda že ich názvy kedysi dávno vymysleli ľudia, ktorí žili v ich blízkosti. Má to však háčik: keby to bolo tak, volala by sa rieka tečúca Čiernym lesom v južnom Nemecku určite inak ako (tá istá) rieka ústiaca v Rumunsku do mora. Ibaže ona sa po celej dĺžke toku volá Dunaj. Ako je to možné? Veď starí Nemci, Rakúšania, Slováci, Maďari či Rumuni sa nemohli dohovárať, ako rieku nazvú… Mimochodom, existujú rieky, ktoré sa v jednotlivých úsekoch toku volajú inak?

2. Dvakrát to isté slovo

V každej z nasledujúcich viet chýbajú dve slová. Na tom by nebolo nič zaujímavé, ibaže v tomto prípade ide vždy dvakrát o to isté slovo:
Eva sa XXX na PN-ku, kedy sa jej to XXX. Hľadal XXX s rybami, no nevedel XXX ísť. XXX je prehriata, lebo zo stien XXX tep­lo. My tu XXX a otec si XXX. Ema XXX, či je XXX ten správny darček. Michal XXX tam pri tej XXX. Snívalo sa mi, že som v cirkuse videl kráčať  XXX po XXX.

Neviete, ako na to? Tak vám pomôžeme aspoň s prvou vetou: Eva sa hodí na maródku, kedy sa jej to hodí. A keď všetko zvládnete, vymyslite nejaké ďalšie podobné vety.

3. Zaujímavý letopočet

Rok 2013 je zaujímavý tým, že pozostáva zo štyroch za sebou idúcich číslic 0, 1, 2, 3 (na poradí nezáleží). Koľkokrát sa ešte niečo také prihodí v tomto tisícročí? (Nemusí isť práve o číslice 0, 1, 2, 3, podstatné je, aby to boli štyri za sebou idúce číslice.)

4. Šesť mincí

Na stole leží šesť mincí. Premiestnite jednu z mincí tak, aby vznikol kríž, ktorý má v každom riadku štyri mince.

Six coins bw

5. Nie je vlajka ako vlajka

Národné vlajky sú spravidla veľmi presne definované a nemožno na nich svojvoľne meniť ani detaily. Platí to aj o vlajke Európskej únie. Každý z nás ju videl nespočetnekrát, no pravdepodobne aj v rôznych nesprávnych prevedeniach. Napríklad spomedzi vlajok na obrázku je správna iba jedna. Viete ktorá?

800px-European_flag,_upside_down.svg

800px-European_flag,_incorrect_star_rotation.svg

800px-European_flag,_incorrect_star_positions.svg

800px-Flag_of_Europe.svg

Tieto otázky boli uverejnené
v čísle 4-10 mesačníku DOBRÁ ŠKOLA
v rubrike Otázky pre špekulantov.

Ďalšie otázky pre špekulantov
Odpovede a komentáre