Všetko, čo by mal učiteľ vedieť o Wikipédii (4.)

V predchádzajúcich troch častiach seriálu sme si už ukázali, že Wikipédia je omnoho viac než iba on-line encyklopédia. Ak ste si však mysleli, že portálmi, knihami, zoznamami, glosármi, časovými osami a nahrávkami je jej ponuka vyčerpaná, podcenili ste ju. Má toho pre nás prichystaného ešte omnoho viac.

Pôvodne sa aktivity nadácie Wikimedia Foundation sústreďovali najmä na samotnú Wikipédiu, no postupne sa na tento projekt nabaľovali ďalšie a ďalšie. Keď sa pozriete celkom dolu na stránku Wikipédie, nájdete tam odkazy na 9 ďalších projektov, ktoré s Wikipédiou úzko súvisia. V krátkosti si o nich niečo povedzme.

Wiktionary (Wikislovník)
Ide o klasický on-line výkladový slovník. V angličtine obsahuje viac ako tri milióny slov, vo francúzštine 2 280 000, v nemčine asi 230 000. Možno ho využiť klasicky ako slovník (pre vlastnú potrebu), ale tiež ako užitočnú pomôcku pri vyučovaní cudzích jazykov. Napríklad tak, že prečítate žiakom výklad slova („water in solid form“) a oni majú hádať, o aké slovo ide („ice“).

Wikibooks (Wikiknihy)
Dôležité upozornenie: Wikibooks sú niečo iné ako Wikipedia Books, ktoré sme spomínali v 2. časti nášho seriálu. V tomto prípade ide o open-source knihy na rôzne (spravidla odborné) témy, ktoré vznikajú kolaboratívne, teda neformálnou spoluprácou návštevníkov portálov Wikipedia a Wikibooks. Nájdete tu napríklad knihy o akustike, americkej histórii, prvej pomoci či formálnej logike. Spolu takmer 2 500 diel s vyše 44 000 stranami.

Wikiversity (Wikiverzita)
Priaznivcov on-line vzdelávania iste poteší, že Wikimedia Foundation myslí aj na tento segment a že medzi svoje projekty zahrnula aj portál venovaný on-line vzdelávaniu. Wikiverzita ponúka rôzne zdroje na on-line učenie, dištančné kurzy, odkazy na rôzne výskumy, ale aj na školy. (Zatiaľ nie slovenčine.)

Wikinews (Wikinoviny)
Ak vás zaujíma dianie vo svete, zrejme poznáte CNN či BBC. Vedeli ste ale, že množstvo aktuálnych, spoľahlivých a kvalitne spracovaných informácií môžete získať aj na Wikipédii, presnejšie na jej sesterskom portáli Wikinews? Je pozoruhodné, že správy (písané používateľmi) sem pribúdajú v reálnom čase, takže večer sa tu určite dočítate o všetkom, čo sa v priebehu dňa udialo. A nenarazíte tu na žiadny bulvár, reklamy a iné nepríjemnosti. Veľmi užitočné je aj to, že správy obsahujú hyperlinky na relevantné heslá Wikipédie, takže napríklad keď čítate, že jedna zo strán konfliktu sa odvoláva na ženevské konvencie, stačí klik na ne a dozviete sa, o čo presne ide. Správy môžete sledovať globálne, alebo v istej oblasti (napr. v Európe), prípadne si môžete zvoliť iba istý druh správ (napr. prírodné katastrofy, kultúra, veda, šport atď.) Nájdete tu aj rôzne rozhovory, fotografie, ba dokonca aj permanentne aktualizovanú rubriku Recent deaths (Nedávne úmrtia), kde si môžete každý deň pozrieť, ktoré známe osobnosti verejného života dnes zomreli.

Wikispecies (Wikidruhy)
Wikidruhy je špeciálny portál, ktorý nepochybne nadchne priateľov prírody a v škole poteší najmä učiteľov prírodopisu a biológie. Je to totiž encyklopédia života na zemi. V súčasnosti obsahuje jej anglická verzia vyše 345 tisíc článkov. Ak vás napríklad zaujímajú rozdiely medzi myšou a krysou, stačí pár klikov myšou (nie krysou!) a všetko si môžete prečítať.

Commons (Zbierka médií)
Za pomerne málovravným názvom Commons sa skrýva jeden z najužitočnejších projektov nadácie Wikimedia Foundation. Ide totiž o (obrovskú!) databázu voľne použiteľných fotografií, videí a zvukov. Keď budete najbližšie potrebovať do svojej prezentácie alebo do školského časopisu fotografiu pyramíd v Gize alebo Eiffelovej veže, hľadajte tu a vyhnete sa problémom s autorskými právami. Veľká časť fotografií sem totiž bola uložená priamo ich autormi a ponúknutá na voľné využívanie. (Pre istotu však čítajte licencie, ktoré sú k snímkam pripojené.)

Wikiquote (Wikicitáty)
Ak máte radi rôzne citáty a múdre či vtipné výroky známych ľudí, tu si prídete na svoje. Slovenská verzia obsahuje v súčasnosti 4 853 citátov od viac ako 1 000 autorov. A ak vám angličtina nerobí problém, priamo na Wiki­Quote nájdete viac ako 21 000 citátov, vrátane stoviek epitafov či posledných slov. Vedeli ste napríklad, že posledné slová L. Boltzmanna (pred tým, ako spáchal samovraždu) boli „S = k log W“?

Wikisource (Wikizdroje)
Portál obsahujúci digitalizované texty a knihy staršieho dáta vydania, ktorým už vypršali autorské práva a sú teda voľne dostupné. Niečo podobné ako Zlatý fond SME. Anglická verzia portálu obsahuje v súčasnosti asi 270 000 textov.
Meta-Wiki

Ak vás uvedené projekty nadácie Wikimedia Foundation zaujali, zatúlajte sa niekedy aj na portál Meta-Wiki. Zistíte, že existujú aj rôzne ďalšie. Dozviete sa tu, čo presne obsahujú, kedy vznikli, kto a ako ich tvorí, nájdete aktuálne štatistiky ich rozsahu atď.

Celý seriál:
Všetko, čo by mal učiteľ vedieť o Wikipédii

Seriál vychádzal  v časopise DOBRÁ ŠKOLA na jeseň 2012