Zopár otázok pre vašich špekulantov (12.)

Máte v triede zvedavých žiakov, ktorí vás stále bombardujú otázkami? Ak si s nimi neviete rady, prejdite do protiútoku a zamestnajte ich napríklad týmto:

1. Veľká Noc v roku 3333

Predstavte si, že ste práve absolvovali krátku cestu strojom času. Na displeji sa rozsvietil dátum Veľkonočnej nedele roku 3333. Vystúpite zo stroja, trochu sa ponaťahujete a pozriete sa smerom k oblohe. Zrak vám padne na mesiac. V akej bude fáze? (Odpoveď je jednoduchšia, ako sa na prvý pohľad zdá a určite k nej nepotrebujete žiadne astronomické kalendáre.)

2. Dubeň, rujeň, smädný rok

Ako obyčajne sme načreli aj do pokladnice slovenských pranostík. Medzi tými, ktoré glosujú dianie v aprílovej prírode, nás zaujali dve: Dubeň hojný vodou, rujeň pivom. Keď prší do božieho hrobu, bude smädný rok. Rozumiete, čo nám ich autori chceli povedať?

3. Nepošteklíš!

Ak patríte medzi šteklivých ľudí, iste vás hnevá, že medzi desiatimi prikázaniami nie je aj „Nepošteklíš!“ A ak patríte medzi šteklivých špekulantov, možno ste si niekedy položili zaujímavú otázku: prečo človek nedokáže poštekliť sám seba? Naozaj: keď sa vlastnou rukou jemne dotýkame citlivého miesta na svojom tele, nešteklí nás to ani zďaleka tak ako presne rovnaké dotyky cudzej ruky. Prečo?

4. Okrúhle poklopy

Kto sa uchádzal o miesto vo firme Microsoft, mohol na prijímacom pohovore dostať aj túto otázku: „Prečo sú poklopy na pouličných kanáloch väčšinou okrúhle?“ Nie že by si v Microsofte mysleli, že sa k nim hlásia bývalí pracovníci kanalizácií. Boli však zvedaví, ako vedia uchádzači uplatniť logické myslenie a kreativitu, keď sú konfrontovaní s otázkou, ktorú im nik predtým nepoložil. Koľko dôvodov pre okrúhle poklopy na kanáloch vás napadá?

5. Deväť celých, deväť periodických

Učiteľ matematiky raz nechal dvoch nezbedných žiakov po škole a vyhlásil medzi nimi súťaž: „Napíšte čo najväčšie desatinné číslo menšie ako 10. Kto vyhrá, pôjde domov.“ Andrej napísal číslo 9,999…9, v ktorom za desatinnou čiarkou bolo sto deviatok. Dávid napísal číslo 9,999… (deväť celých, deväť periodických), teda číslo, v ktorom deviatky za desatinnou čiarkou pokračujú až do nekonečna. Ako by ste na mieste učiteľa rozhodli o víťazovi súťaže?

Tieto otázky boli uverejnené v mesačníku DOBRÁ ŠKOLA
v rubrike Otázky pre špekulantov.

Ďalšie otázky pre špekulantov

1. miro babinsky says:

Servus VLado. Páči sa mi tá otázka o šteklení. Napadlo to teba? Pretože ako som si teraz prečítal je to otázka stará už 2000 rokov a kládol ju už Aristoteles. Zhodou okolností práve dnes som videl video “šteklivého” tučniaka. Tu je ako sa smejú tučniaci: http://www.youtube.com/watch?v=3wTWWjYTe1I

2. Ahoj Miro, nie, to s tym steklenim nenapadlo mna. Niekedy hladam inspiraciu na stranke Quora.com a myslim, ze aj toto mam odtial.