Zopár otázok pre vašich špekulantov (11.)

Máte v triede zvedavých žiakov, ktorí vás stále bombardujú otázkami? Ak si s nimi neviete rady, prejdite do protiútoku a zamestnajte ich napríklad týmto:

1. Koniec azbuky v Kazachstane

Prezident Kazachstanu Nursultan Nazarbayev nedávno vyzval svoju krajinu, aby do roku 2025 postupne opustila azbuku a prešla na písanie latinkou. V tejto súvislosti sa vynára mnoho zaujímavých otázok: Kedy Kazachstan prešiel na azbuku a ako sa tam písalo predtým? Čo všetko obnáša takáto zásadná zmena? Vedeli by sme si u nás predstaviť reformu pravopisu podobne zásadného významu (napr. zrusenie zbitocneho rozlisovania „i“ a „y“ pripadne zrusenie makcenov a dlznov)?

2. Ladiči klavírov v Chicagu

Zadanie tohto problému je jednoduché: odhadnite, koľko ladičov klavírov pracuje v Chicagu. Táto nezvyčajná otázka je pripisovaná geniálnemu talianskemu fyzikovi E. Fermimu. Objavila sa aj na zozname 140 otázok, ktorým čelia uchádzači o prácu vo firme Google. Úlohou samozrejme nie je zisťovať skutočný počet ladičov v Chicagu, ale stanoviť akýsi rozumný odhad.

3. Dvojitý prezidentský sľub

Barack Obama zložil v nedeľu 20. januára 2013 prezidentský sľub v kruhu svojej rodiny a hneď na druhý deň ho skladal znovu na veľkej verejnej slávnosti. Podľa americkej ústavy totiž za istých (pomerne zriedkavých) okolností musí prezident skladať sľub dvakrát. Prečo? A ako často nastávajú tieto okolnosti?

4. Rehor a kukučka

Jedna z marcových pranostík znie takto: Rehor prevezie kukučku cez more. Na prvý pohľad sa zdá, že autor tejto ľudovej múdrosti na niečom fičal. Na druhý pohľad to však dáva zmysel…

5. Čo to spadlo na Čeľabinsk?

15. februára 2013 videli obyvatelia ruského mesta Čeľabinsk na oblohe nevídaný úkaz a následne im niečo popadalo na hlavy. To je dobrá príležitosť vyjasniť si, čo je to meteor, čo je to meteoroid a čo je to meteorit. Viete?

6. Najväčšie prvočíslo

Pred pár týždňami obletela svet správa, že „Matematici objavili najväčšie prvočíslo“. Ten nadpis bol (ako mnohé v dnešnej tlači) nesprávny. Mal znieť „Matematici objavili prvočíslo, ktoré je väčšie ako všetky doteraz známe prvočísla.“ Matematici totiž vedia, že nikto nikdy nemôže objaviť najväčšie prvočíslo, pretože žiadne najväčšie prvočíslo neexistuje. A dôvody sú pomerne jednoduché – môže ich pochopiť každý stredoškolák. Poznáte ich?

7. Konkláve

Prebieha konkláve. 119 kardinálov volí novú hlavu katolíckej cirkvi. Keďže voľby prebiehajú už 5. deň, na zvolenie pápeža bude stačiť nadpolovičná väčšina hlasov. Medzičasom sa vykryštalizovali traja kandidáti, iným už nikto hlasy nedáva. Deviaty pokus sa konečne vydarí. Nový pápež je zvolený najnižším možným počtom hlasov a tretí kandidát v poradí naopak získava najvyšší možný počet hlasov, ktorý môže získať tretí v poradí. Koľko hlasov získali jednotliví kandidáti?

Tieto otázky boli uverejnené v mesačníku DOBRÁ ŠKOLA
v rubrike Otázky pre špekulantov.

Ďalšie otázky pre špekulantov