Zopár otázok pre vašich špekulantov (na máj)

Máte v triede šikovných, zvedavých žiakov, ktorí vás neustále bombardujú otázkami a nápadmi? Ak si s nimi neviete rady, prejdite do proti­útoku. Tu je zopár otázok, ktoré im môžete položiť. Otázky sa zväčša vzťahujú k aktuálnemu mesiacu a svojím obsahom zasahujú do rôznych predmetov. Viaceré sú asi vhodné skôr pre stredoškolákov, ale niektoré možno položiť aj žiakom ZŠ. Správne odpovede nepripájam, žiaci ich určite vypátrajú…

1.  Konečne je tu gegužés!
Slovo „máj“ je pomerne medzinárodné a používa sa (v miernych obmenách) vo veľkom počte jazykov. Napriek tomu sa nájdu aj jazyky (dokonca európske!), ktoré pre označenie tohto mesiaca používajú také exotické názvy ako bealtaine, svibanj, toukokuu či gegužés. Viete, ktoré to sú?

2. Pán Serboni
Jedna z májových pranostík znie takto: pán Serboni páli stromy. Ako sa do slovenskej pranostiky dostal nejaký pán Serboni? Kto je to? Prečo páli stromy?

3. Z oslavy do oslavy
V kalendári už nie je ani jediný deň, kedy by sme niečo neslávili. Aj máj je plný rôznych svetových dní (napr. 3. 5. – Svetový deň slobody tlače), medzinárodných dní (napr. 4. 5. – Medzinárodný deň hasičov) i európskych dní (napr. 9. 5. – Európsky deň opery). Tak napríklad v máji budeme oslavovať deň venovaný istému zvieraťu, istej kvetine, istej chorobe, istému druhu tanca, istej potravine. Viete, ktoré dni to sú?

4.  Tip pre šetrných
Ak chcete ušetriť, nevyhoďte na konci tohto roka kalendár. Bude opäť použiteľný v roku 2040. Prečo? Pretože v roku 2040 pripadne 1. január na ten istý deň ako v tomto roku (nedeľa) a tiež pôjde o priestupný rok, tak­že počas roka 2040 pripadne každý dátum na ten istý deň ako v tomto roku. Vlastne, takto by sme mohli celý život vystačiť iba s niekoľkými kalendármi. S koľkými? (Dá sa na to prísť omnoho ľahšie, ako sa na prvý pohľad zdá.)

5. Zlomky môžu zlomiť jazyk
Ako iste viete, zápis „1/3“ čítame „jedna tretina“. Zápis „1/12“ čítame „jedna dvanástina“. Zápis „1/100“ čítame „jedna stotina“. Ale viete, ako sa správne po slovensky prečíta zlomok „1/172“?

6.  Žiadna alebo ani jedna?
Možno ste si doteraz mysleli, že slovné spojenie „žiadna” znamená to isté ako „ani jedna”. Na prvý pohľad to tak naozaj vyzerá. Pozrime sa ale na vetu „V tejto vete nie je žiadna číslovka,“ a porovnajme ju s vetou „V tejto vete nie je ani jedna číslovka.“ Zdanlivo v oboch prípadoch tvrdíme to isté. Problém je v tom, že prvé tvrdenie je pravdivé, no druhé je nepravdivé. Čudné, nie?

A ako ste si poradili s otázkami na apríl?

1.  Letný čas na rovníku
Krajiny v okolí rovníka nepotrebujú zavádzať letný čas, pretože slnko v nich vychádza a zapadá zhruba v rovnaký čas po celý rok.

2.  Letný čas po celý rok
Island, Bielorusko aj Rusko zostávajú stále v režime letného času a v zime sa nevracajú k štandard­nému času.

3. Pranostika
Pranostika aprílová a májová voda vypije víno znamená, že ak v apríli a máji veľa prší, možno na jeseň čakať slabú úrodu hrozna, a teda málo vína.

4.  Deň bláznov
Vznik pojmu „kanadský žartík” sme zatiaľ nevypátrali. Vy hej?

5.  Veľká noc
Najneskoršia Veľkonočná nedeľa môže byť 25. apríla. Stane sa to vtedy, keď spln mesiaca pripadne na 20. marca, tak­že tesne minie začiatok jari (21. 3.). Ďalší spln nastane o 29 dní, teda 18. 4. Ak náhodou pripadne tento deň na nedeľu, prvá nedeľa po tomto splne vyjde až na 25. apríla. Mimochodom, najbližšie táto situácia nastane v roku 2038 a potom až v roku 2190 (ak medzitým nedôjde k reforme spôsobu výpočtu, o ktorej sa uvažuje).

6.  Titanic
Poslednou žijúcou pasažierkou Titanicu, ktorá prežila jeho stroskotanie, bola Elizabeth Gladys Millvina Dean. Zomrela 31. mája 2009 vo veku 97 rokov. V čase stroskotania Titanicu mala iba 9 týždňov (narodila sa 2. 2. 1912).

7.  Záhadná postava
Postavou, o ktorej bola reč, bol Adolf Hitler.

8. Slová plné spoluhlások
Možno ste našli slová ako spŕchnuť, zvrchník, rozprsknúť, rozchrstnúť, roz­vrstviť… Existuje však slovo – rekordman, ktoré obsahuje neuveriteľných 10 spoluhlások za sebou. Nenájdete ho síce v Krátkom slovníku slovenského jazyka, ale pokojne by tam mohlo byť. Možno si pamätáte, že na geológii ste sa učili o vrstvách. Čo by vzniklo, keby sme vrstvu rozdelili na štyri časti? Neboli by to náhodou štvrťvrstvy? Nie je neuveriteľné, že to slovo ide celkom normálne vysloviť?

Ďalšie otázky pre špekulantov

1. Dávid says:

1. Aj tie menej exotické názvy mája sú chutné. Hádajte “po akom” sa povie: traveň, kosar, florar ?

2. evka says:

tak konečne poznám to slovo s desiatimi spoluhláskami 😀