Pomýlené počty

V televízii som zachytil správu, že ministerstvo uvažuje o zavedení celoplošného testovania žiakov z angličtiny. Nasledovalo vyjadrenie istého učiteľa, ktorý to označil za zbytočné mrhanie peniazmi a vyzval ministerstvo, aby prostriedky radšej použilo na zvýšenie platov učiteľov. Nuž, počítajte so mnou: celoplošné testovanie môže stáť povedzme 300 000 eur ročne. Učiteľov je približne 60 000, takže to máme 5 eur na jedného. Po vydelení 12 mesiacmi a zohľadnení odvodov vychádza, že vzdanie sa testovania by umožnilo zvýšiť platy učiteľov asi o 30 centov mesačne (v hrubom).

Učiteľom platy zvýšiť treba a mrzí ma, že ani súčasná vláda nechápe, aké je to dôležité. No uvažovanie učiteľa z televízneho šotu bolo jednoducho pomýlené. Keď nijako inak, tak matematicky.

Vladimír Burjan
(DOBRÁ ŠKOLA, máj 2011)