Jednou vetou (3.) – ďalšie aforizmy o škole

Mám pocit, že je v tom našom školstve nejako “dusno”, tak som sa rozhodol začať po prázdninách trochu odľahčene. Ponúkam tretiu várku svojich školských aforizmov. Ak ste sa pripojili až teraz, tu je prvá várka a tu druhá.

• Niektorí žiaci sú ako čierne diery: čo do nich vojde, už z nich nikto nikdy nedostane.
  • Playstation pod lavicou asi nebude to, čo Komenský označoval ako „škola hrou“.
  • Ak naozaj na žiadnej škole neprijímajú úplatky, prečo stále hovoríme o „prijímacích skúškach“?
  • Známka má odrážať, čo má žiak v hlave a nie čo má otec v peňaženke.
  • Mnohí rodičia vnímajú rodičovské združenie iba ako rodičovské zdržanie.

Fyzikálne paradoxy

• O teóriu relativity možno mať absolútny nezáujem.
  • Aj z fyzikálnych jednotiek možno dostať päťku.
  • Teória elementárnych častíc je značne neelementárna.
  • Ani mechaniku by sa žiaci nemali učiť mechanicky.
  • Učivo o príťažlivosti mnohých žiakov odpudzuje.
  • Niektorí žiaci na rovinu priznávajú, že naklonenej rovine nie sú naklonení.

K aktuálnemu dianiu v školstve

• Otázka dňa: zvýši vláda mzdy učiteľom, alebo im dá, čo zvýši?
  • Všade vo svete platí, že kto učiteľom neplatí, zle na to doplatí.
  • Učiteľstvo je profesia na nezaplatenie, preto má byť dobre zaplatená.
  • Bezplatné školstvo neznamená, že učitelia budú učiť bez platov.
  • Učitelia nechcú plno kreditov, chcú plné kreditky!

One Comment

1. vlajo says:

Pekný deň.
    V prvom tade je potrebné podčiarknuť, že to, čo schválila NR SR ni je žiadne zvyšovanie platov.Prečo?
    Inflácia za predchádzajúci rok sa predpokladá cca 3.3 až 3.7%.Ak by malo ísť o zmenu platových taríf v priemere o 2%, ktoré sú tými percentami, ktoré sa mali dať na rekondičné pobyty (čo bolo v platnom zákone a malo platiť od 1. 1. 2012), zamená to, že nám 2% zobrali a tie isté 2% pridali. Záver-nepridali nám absolútne nič. To ešte ale ni je všetko. Predsa tie 3.7% inflácie zostali. Takže nepotrebujeme na to ani VŠ, ani ministra, len zdravý sedliacky rozum, ktorý pravdepodobne chýba aj našim odborárskym bossom, ak sa dajú počuť v médiách, že zvýšenie je minimálne. Nie je žiadne, pán Lužák, mali ste si to spočítať. A nielen že nejde o žiadne zvýšenie miezd, o ktorom už toľko zámerne hučia médiá, ale ide o zníženie, vážení priatelia, opakujem ide o zníženie o 3.7% – práve o tú infláciu, ak takú predpokladajú ekonómovia. Inými slovami učiteľ na Slovensku bude mať v peňaženke o 3.7% menej, ako mal pred rokom. Teda jeho reálna mzda sa zníži v priemere o 3.7% o proti minulému roku. Takže vláda, poslanci, všetci ste sa nám sprostučkým učiteľom vysmiali znovu-ako už 20 rokov- do očí a dali ste nám jasne najavo, čo máme ďalej robiť. Toto dúfam už pochopí každý učiteľ. Myslím, teda som…. Povedal kedysi klasik.
    Mgr. V. Burík