Tak ako to tu vyzerá na začiatku roku 2011?

Ak teraz čítate tieto riadky, znamená to, že svet prežil príchod roku 2011 (definitívny koniec je tuším naplánovaný až na budúci rok) a že DOBRÁ ŠKOLA prežila sťahovanie tlače z Bratislavy do Košíc. Či aj naše dobré školy (základné a stredné) prežijú rok 2011, je iná otázka. Byť dobrou školou je totiž v tejto krajine čoraz ťažšie. Pamätám si na neľahké začiatky EXAMu v rokoch 1994 – 1996: mali sme nadšenie, mali sme produkty, ktoré sa učiteľom páčili, ale školy nemali takmer žiadne peniaze. Vtedy sme si vraveli: „Pár rokov to musíme vydržať, potom sa to určite zlepší. Školy budú mať voľnosť a peniaze a nám bude sveta žiť.” Odvtedy uplynulo 15 rokov a zasľúbená zem stále nie je ani len na obzore. Občas mám pocit, že dnes majú školy (relatívne) menej peňazí a dokonca aj tej slobody než začiatkom 90-tych rokov. Pribudlo iba byrokracie a, žiaľ, aj apatie a rezignácie.

Začiatok roka možno nie je vhodnou chvíľou na chmúrne myšlienky. Ja však nemám rád kŕčovitý „americký” optimizmus, ktorý velí aj pasažierom potápajúceho sa Titanicu neustále sa usmievať a všetko považovať za „wonderful”. Ale keby rok 2011 náhodou priniesol nášmu školstvu nejaké zásadné pozitívne zmeny, rád sa v decembri za tento úvodník verejne ospravedlním.

Vladimír Bujran
(DOBRÁ ŠKOLA, január 2011)