Učiteľské noviny – ďalšie dejstvo

Pred pár dňami prebehla verejná súťaž na nového dodávateľa obsahu Učiteľských novín (UN). (Ich predraženej tlače a distribúcie sa netýkala, tú bude aj naďalej zabezpečovať firma „vybraná” za J. Mikolaja.) Toto verejné obstarávanie bolo pre mňa prvým skutočným sklamaním z novej ministerskej garnitúry. Dôvody? 1. Očakávaná hodnota zákazky (350 000 eur na dva školské roky) bola neuveriteľne premrštená. Aj keď víťaz ponúkol menej, nezmyselné plytvanie bude pokračovať. 2. Jediným kritériom pre posudzovanie súťažných ponúk bola cena. Pritom hlavným problémom UN je dlhodobo ich obsah. Na ten sa však uchádzačov nikto nepýtal! 3. Podľa zadania musí byť aspoň 50 % obsahu UN povinne venovaných odbornému školstvu. Prečo, keď odborné školy tvoria iba asi 20 % škôl, na ktoré sú UN distribuované?

To všetko sú však detaily v porovnaní so zásadnou otázkou: prečo má vôbec ministerstvo vydávať (a neuveriteľne štedro dotovať) vlastný časopis pre učiteľov? Na Slovensku vychádza viacero iných pedagogických časopisov. Prečo radšej nemohli tie férovo súťažiť o podporu z eurofondov?

Pán Jurzyca, ste pravicový ekonóm. Čakali sme od vás podporu voľného trhu, nie pokračovanie mikolajovského etatizmu.

Vladimír Burjan
(DOBRÁ ŠKOLA, december 2010)