Nádej na zmenu

Je nedeľa doobeda a Slovensko žije výsledkami parlamentných volieb. Hoci v politike nie je nikdy nič isté, čísla na obrazovke naznačujú, že s veľkou pravdepodobnosťou dôjde k zmene vládnej garnitúry. Ak sa to stane, nepochybne sa to dotkne aj školstva. Či pôjde o zmeny k lepšiemu alebo horšiemu, to ukáže až čas. V každom prípade sa zdá, že programový dokument, ktorý v predstihu vytvorila skupina nezávislých expertov pre „imaginárnu reformnú vládu” (prinášame ho na str. 12 – 13), bude mať čoskoro reálneho adresáta. Za redakciu DOBREJ ŠKOLY môžem povedať, že ak by nový minister školstva postupoval v duchu tohto dokumentu, napĺňalo by nás to optimizmom a nádejou. Na druhej strane cítim potrebu učiteľov opätovne vyzvať, aby neupadli do osudového, pasívneho čakania na zázraky zhora. Školstvo je obrovský, ťažkopádny a veľmi konzervatívny systém závislý od rôznych ekonomických, legislatívnych či sociál­nych faktorov a nie je ľahké realizovať v ňom väčšie systémové zmeny zhora. Naproti tomu každý jeden z vás môže v septembri vojsť do triedy, milo sa pozdraviť so žiakmi a začať učiť „po novom”. Ak ešte vládzete a neopustila vás viera, že to má zmysel, urobte to! Bez ohľadu na to, kto bude vo vláde. DOBRÁ ŠKOLA vás v tom bude aj naďalej podporovať.

Vladimír Burjan
(DOBRÁ ŠKOLA, jún 2010)